Mistrzostwa Polski Juniorów Laser Standard, Dziwnów 2013

 

.. czyli zwodzone mosty, okręty wojenne i …organy.

Po udanym sezonie letnim na Laserze 4.7:  zajęciu 6 miejsca w Mistrzostwach Europy i 9 w Mistrzostwach Świata na Balatonie, dwóch wygranych w Pucku: Pucharu PZŻ oraz regat Pucharu Europy i zdobyciu srebrnego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Dobrzyniu przyszedł czas na kolejny etap w żeglarstwie i na pierwsze poważne starty na Standardzie i Radialu.

I tak w końcu sierpnia wziąłem udział w Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie Laser Standard, które odbyły się w dalekim Dziwnowie. Regaty uważam za udane, mogłem przymierzyć się na morzu na dużym żaglu do doświadczonych starszych zawodników, ostatecznie zająłem 6 miejsce. Zmagania na pełnym morzu odbywały się w asyście poważnego statku komisji regatowej jakim była jednostka H9 marynarki wojennej. Wyglądał naprawdę okazale..  Codziennie też odbywał się rytuał wyjścia kanałem na pełne morze i pokonywania zwodzonego mostu. Czasami też stosowaliśmy niekonwencjonalne metody przejścia .. pod zamkniętym mostem.

 

Dziwnow Standard 2013 (10)

Przejście floty przez zwodzony most w Dziwnowie, fot. UKS FIR

 

Dziwnow Standard 2013

Czekając na otwarcie zwodzonego mostu w Dziwnowie, fot. UKS FIR

 

MPJ Standard 2013

... a czasami trzeba było i tak ;)

 

MPJ Standard Dziwnów 2013

Po przejściu pod zamkniętym mostem

 

H9 Dziewnów 2013 MPJ Standard

Jednostka H9 w roli statku komisji, fot. Trener Robert Pic, ŻMKS Poznań

 

MPJ Standard 2013

Na starcie MPJ 2013 w asyście marynarki wojennej, Dziwnów, fot. SailingNet.pl

 

MPJ Standard 2013 - po 5 wyścigu analiza z Trenerem, fot. Organizator

 

MPJ Standard 2013

MPJ Laser Standard 2013 w Dziwnowie - na boi, fot. UKS FIR

 

Dziwnów Standard 2013

Mistrzostwa Polski Juniorów Laser Standard 2013, Dziwnów

 

A dzięki temu, że nocowaliśmy w Kamieniu Pomorskim, udało mi się też znaleźć czas na ciekawy koncert. W Katedrze odbywał się właśnie XLIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W piątkowy wieczór można było posłuchać Kantaty Kamieńskiej Marcina Kopczyńskiego, sonet i fug Bacha wykonanych na wspaniałych organach z 1669 r., a także utworów Czajkowskiego, Borodina, Musorgskiego w wykonaniu Białoruskiej Orkiestry Instrumentów Narodowych.

 

Organy

Słynne zabytkowe organy w Kamieńskiej Katedrze

 

MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW LASER RADIAL, Nieporęt 2013

 

Po tej wyprawie nastał czas regat na Zalewie Zegrzyńskim. Tydzień po wyjeździe do Dziwnowa nasz Klub UKS FIR organizował w Nieporęcie Mistrzostwa Polski Klas Nieolimpijskich. Startowało wiele klas: Latający Holender, Laser Radial, Europa i OK Dinghy. Wystartowałem tym razem na Laserze Radialu. W tej klasie rywalizowało 64 zawodników, w tym 54 juniorów. Warunki były słabowiatrowe, 3-4 m/s, wiatr, jak to na Zegrzu bywa – mocno zmienny. Trzy spośród 7 rozegranych wyścigów ukończyłem w pierwszej piątce, ostatecznie zostałem 4 Juniorem Polski 2013 w Radialu.

Wyniki zmagań Juniorów Radiala w tych regatach tutaj:

Regaty-zegrze.pl – wyniki

A później nastąpił 3-tygodniowy maraton Mistrzostw Warszawy, w trzech imprezach trzykrotnie stanąłem na podium. Ale o tym już w kolejnym odcinku ;)

 

 

Dodaj komentarz